Film · Silhouette Cameo

Sihouette czy warto kupić?

To akurat jest dość indywidualna sprawa, jak to zawsze bywa. Jednak jeśli już zastanawiasz się nad tym czy warto, mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis Ci w tym pomoże.

SONY DSC

Silhouette Cameo to ploter tnący, dzięki któremu można wycinać w papierze oraz wielu innych materiałach, np. folii, folii samoprzylepnej, tkaninie, różnych rodzajach papieru i wielu innych. Dzięki temu urządzenie jest dość wszechstronne.
Do tej pory firma Silhouette America wprowadziła na rynek trzy rodzaje ploterów tnących: Silhouette Cameo (oraz nowsza wersja czyli Silhouette Cameo 2), Silhouette Portrait oraz Silhouette Curio.
Bardzo ciekawe zestawienie znajdziecie na blogu Wycinarni, którego swoją drogą bardzo Wam polecam. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji, inspiracji i pomocy.

SONY DSC

SONY DSC

 
Oczywiście istnieją na rynku także inne plotery tnące („dla hobbystów” podobny cenowo i warty rozpatrzenia jest z całą pewnością Brother Scan’n’Cut), ja jednak w dzisiejszym wpisie koncentruję się na Silhouette, bo taki akurat posiadam.
 
Główną różnicą (na pierwszy rzut oka) między ploterami marki Silhouette jest powierzchnia wycinania, Cameo wycina w papierze o powierzchni 30 x 30 cm, Portrait na formacie A4 i tak samo Curio. Ten ostatni to od kilku miesięcy nowość, ten ploter może także robić wytłoczenia oraz wycinać w grubej tekturze.
Krótkie porównanie maszynki ręcznej np. Big Shot od Sizzix oraz plotera tnącego marki Silhouette:
  Maszynka ręczna Ploter tnacy
cena ok. 600 zl ok. 1200 zl
mozliwość tworzenia swoich projektów nie tak
przenośność łatwa niezbyt łatwa
podłączenie do prądu nie tak
obsługa bez komputera tak tak (przy zapisie na USB)
cena gotowych projektów / wykrojów od średnio 40 / 50 zl ok. 0,99 dolarów / darmowe / swoje
możliwość wytłaczania tak nie (Curio jedynie ma taką możliwość)
jakość bardzo drobnych wzorów bardzo dobra dobra – bardzo dobra (zależy od skomplikowania wzoru)
grubość papieru  papier scrapbookingowy, specjalne wykrojniki tną także w grubszej tekturce (beermacie)  papier scrapbookingowy, wizytówkowy
łatwość obsługi  prosta (trzeba poznać tylko zasadę układania wykrojnika lub folderu do wytłaczania)  w miarę prosta (trzeba poznać program Silhouette Studio)
Powierzchnia wycinania Wielkość wykrojnika 15 x 33 cm (ogranicza wielkość wykrojnika, istnieją także maszynki, które wycinają na powierzchni formatu A4)  30 x 30 cm, istnieje możliwość powiększenia do 30 x 60 cm
 
Na internecie, na Youtube itd. znajdziecie bardzo dużo instrukcji w jaki sposób wycinać za pomocą jednej lub drugiej maszynki.
 
A teraz kilka moich osobistych uwag. Swoje Silhouette mam od maja poprzedniego roku i jak do tej pory ani chwili nie żałowałam tego zakupu. Jestem w stanie wyciąć praktycznie wszystko co tylko zechcę, stworzyć coś swojego, wycinać w rożnych wielkościach i dopasowywać wielkość wycinania do swoich potrzeb, a nie na odwrót. Dlatego ani na chwilę nie zamieniłabym mojego Silhouette Cameo na maszynkę ręczną. Jednak muszę tu zaznaczyć, że ja zazwyczaj wycinam w papierze scrapbookingowym, czyli nie bardzo grubym. W zależności od producenta papier taki to maksymalnie 240g, więc nie jest on bardzo gruby. Jeśli zastanawiacie się nad wycinaniem w tekturze i korci Was ploter tnący, to rozpatrzyłabym wtedy bardziej Silhouette Curio.
 

SONY DSC

Jeszcze jedna ważna sprawa, ponieważ firma produkujaca Silhouette pochodzi z USA, dlatego wszystkie instrukcje, tutoriale i filmiki znajdziecie po angielsku. Jednak bardzo dobrą wiadomością jest to, że można zmienić sobie język w Silhouette Studio na polski, więc tak naprawdę nie powinno to stanowić aż tak dużego ograniczenia.
Dodatkowo zapraszam na mój kanał na Youtube, gdzie  mam już kilka filmików na temat Silhouette.
 
To by bylo na tyle. Życzę udanych wyborów i kreatywnego wycinania!
Reklamy

2 myśli na temat “Sihouette czy warto kupić?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s